Szuper pólók, családi vállalkozástól! :) Hívj bátran: +36 30 839 7551
Szeretnék nektek a következőkben szakmai szinten egy kis betekintést adni a póló nyomtatási típusokba, ugyanis az ügyfeleink 90%-a nincs ezzel tisztában, sok helyről sok csalódás érte már őket, vagy csak egyszerűen nem érdekli őket milyen eljárással készül a póló, pedig igen csak sokat számít, főleg ha sokáig akarod használni, akár még 50+ mosás után is, ezért jó tisztában lenni, hogyan készülnek és mindenképp a neked megfelelőt tudd választani.
Milyen eljárások léteznek?
- Transzfernyomás (tintasugaras vagy lézeres nyomtatóval)
- Flex és Flock fólia (fóliázás, hőpréssel)
- Szublimációs eljárás (ajándéktárgyak királya)
- Szita nyomás
- DTF fólia
- és Digitális textil nyomtatás. (DTG)
Röviden az eljárásokról, előnyeiről és hátrányairól:
Ez a fajta technológia nagyon sokat fejlődött az utóbbi 1-2 évtizedben, de még így is a leggyengébb a felsoroltak közül. Ennél az eljárásnál először egy ún. transzferpapírra nyomtatunk a digitális nyomtatónkkal (amely lehet tintasugaras vagy lézeres speciális nyomtató), majd ezt követően megfelelő hőpréssel a pólóra applikáljuk annak tartalmát. Tintasugaras esetén a grafikát körbe kell vágni plotterrel vagy ollóval, lézeres technológia esetén, háttér nélküli grafikákat kapunk, sőt már léteznek fehér toneres nyomtatók is, amivel a fehér színt is meg lehet oldani. Előnye, hogy kis költséggel be lehet indítani a bizniszt, 1 db-nál is megéri, de sosem fogja azt a színvonalat elérni, amit pl. egy Szita vagy egy Digitális textil nyomás adhat. Mi is ezzel a technológiával kezdtük, fél év után rájöttünk, nekünk a legjobb kell, ennél az eljárásnál pedig a "töredezés" az egyik olyan dolog, ami elkerülhetetlen és a gyengébb mosásállóság.
Flex és Flock fólia:
"Egyszerű" fóliázásos eljárás, leginkább mezeknél alkalmazzák, majd préselik a pólóra hőpréssel. Egy szín vihető fel vele egyszerre, bonyolult grafikák nem megoldhatóak, a mintát pedig vágókéssel (plotterrel) kell kivágni. Előnye, hogy nagyon tartós, mezre kiváló és pamut mellett poliészterre is megy, de kis szegmens fedhető le vele, mi épp ezért nem foglalkozunk vele, de van olyan megbízható partnerünk, akit ajánlunk ilyenkor.
Szublimációs eljárás:
Szuper eljárás ajándéktárgyakra (bögrére, egérpadra, szinte bármire) ill. olyan pólóra, ami kizárólag poliészter. Itt is előbb nyomtatóval kinyomtatásra kerül a minta (megfelelő szublimációs festékkel) és hőpréssel kerül rá az adott pólóra. Mivel poliészterről beszélünk, így általában mezekre szokták kérni, egyéb nem pamut anyagokra. Mi az elején foglalkoztunk vele, de mivel nem mentünk rá az ajándéktárgyakra (poliészter pólót meg szinte senki nem rendelt), így ezt az eljárást nem folytattuk tovább, de tény, hogy ajándéktárgyakban a szublimációs eljárás a király.
Szita nyomás:
Legősibb, legismertebb póló nyomási technológia, nagy előnye, hogy nagy darab számban verhetetlen, hozzáértő kézben kiváló grafikák készülnek vele. Hátránya, hogy pár db-nál nem éri meg, nagyobb darabszám rendelése szükséges (szita elkészítése, előkészületek miatt), ill. több szín felvitele macerás, bonyolult színátmenet nehezen megoldható, ettől függetlenül az egyik legkiválóbb technológia.
DTF fólia:
Az utóbbi idők nagy slágere lett a DTF nyomtatás, sokan elkezdtek vele foglalkozni, köztük mi is használjuk ezt a technológiát - de csak kiegészítésnek. A DTF fólia kiválóan alkalmas pamut/műszálas pólókra is, kétségkívül magas a mosásállósága és élénkek tőle a színek, mi előszerettel használjuk kizárólag kis minták, poliészter anyagokra vagy karminatként, viszont nagy mintákra abszolút nem. Maga a fólia hatás miatt (ugye mégsem egy közvetlen tinta, hanem egy teljesen fedő műanyag érzetű fólia, amely fehér pólónál sem érezhetetlen) nem a legjobb választás telített nyomatokhoz, tehát elmondható, hogy jól kombinálható a DTG nyomással karöltve, de kizárólagosan nem minden mintára megfelelő, nagy db szám esetén pedig rendkívül lassú, nagyobb és mindent már magának megoldó komplex DTF gép hiányában.
Véleményünk szerint, ez a legkorszerűbb eljárás jelenleg, amely nagyon sokat fejlődött az utóbbi pár évben. Ennél az eljárásnál egy póló nyomtató gépbe kerül be a kiszemelt póló, amelyre egy RIP szoftveren keresztül elkészítve az adott mintát (Photoshoppal előkezelve ha kell) kerül rá közvetlenül a vízbázisú póló nyomó tinta az anyagra. Ennél az eljárásnál nincs db szám korlát, 1 db-nál is jó áron lehet készíteni a pólót, nincsen pamut/poliészter korlát és akor 10 perc után átveheted a pólódat. Rendkívül jó a mosásállósága, ipari gépeinkkel 100+ szám fölé tehető a kopásmentesség (Ipari Kornit pólónyomtatók esetén), megoldható bármilyen minta és színátmenet, fehér póló esetén pedig érezhetetlen a nyomat, mivel a póló szálaiba épül bele. Színes pólóknál előbb előkezelni kell a pólót, majd azt követően kerül rá a színes réteg. Rendkívül látványos, izgalmas eljárás és korlátlanok a határai, de beszéljen helyettünk ez a videó, hogyan is néz ki a gyakorlatban:
Digitális textil nyomtató működés közben a Pólóműhelyünkben:
Összességében elmondható, hogy célszerű a sok pólónyomtatási technológiát kombinálni, feladattól függően, de nem véletlenül a legnagyobb piaci szereplők hazánkban és külföldön egyaránt azok a cégek akik DTG-vel nyomnak, ahol őszintén szólva talán a legnagyobb hátránynak a bekerülési költségét és a karbantartását nevezném, rettentően sokat kell vele bajlódni, de miután megtanulja az ember rendesen kezelni, ahol közben sok szervizen és tapasztaláson megy keresztül, akkor a végén tényleg elmondható, hogy mester lesz benne és megéri. Nekem 6 évem van már benne, de közben 12 évet öregedtem, szóval értitek.. :) Kitartás az kell, de abból a legtöbb.
Köszönöm a figyelmetek!
Gebei János, Pólógyáros
A Los Polos alapítója